במידה ויש בעיה במראה האתר יש ללחוץ ולהחזיק את מקש ה- Ctrl ולגלול את גלגלת העכבר למטה.

תרומת טסיות דם (טרומבוציטים)

מה זו תרומת טסיות דם?

הדם הוא תערובת של תאים אדומים, תאים לבנים, פלסמה וטסיות .תהליך מיוחד שנקרא פלסמפרזיס, מאפשר לך לתרום רק חלק מדמך, את טסיות הדם (טרומבוציטים) התאים העוזרים בעצירת דימום .באופן רגיל יש לנו כמות גדולה של טסיות בדם, ואפשר לתת חלק מהן ללא כל חשש. החלק שנתרם נוצר תוך ימים אחדים מחדש.

למה צריך תרומת טסיות?


תרומת טסיות דם עוזרת לאנשים עם מחלות קשות: לוקמיה, סרטן ואנמיה אפלסטית .עירוי טסיות דם לחולים אלה יכול לקבוע את גורלם לחיים או למוות בשל סכנת דימום.

ההיסטוריה של תרומת טסיות

כדי לקבל טסיות דם בכמות שתספיק לעירוי חולה, צריך היה לאסוף כמות דם שניתנה על-ידי שישה עד שמונה תורמים, להפריד את הטסיות מהתאים האחרים על-ידי צנטריפוגה ולאסוף את כל הטסיות למנה טיפולית אחת .היום, בעזרת מיכשור רפואי מתוחכם המפריד ביון תאי הדם. ניתן לקבל טסיות בכמות שתספיק לעירוי אחד מתורם אחד בלבד. המכשיר מפריד באופן אוטומטי את הטסיות מהדם שנתרם, ומחזיר את יתרת הדם לתורם .זהו תהליך פשוט ובטוח ודומה לתרומת דם רגילה.

כמה זמן נמשך התהליך?

בין שעה לשעתיים. התהליך ארוך יותר מתרומת דם רגילה בגלל הזמן הדרוש להפרדת הטסיות ממרכיבים האחרים.

מי יכול לתרום טסיות דם?

כל אדם בריא, העומד בדרישות הבריאותיות לתרומת דם רגילה מתאים להיות תורם פרזיס
לפרטים אנא פנה לבנק הדם בטלפונים: 03-5300445, 03-5300405

באיזה תכיפות מותר לתרום טסיות דם?

גופך מסוגל ליצר טסיות דם ולמלא את החסר במהירות רבה .ככלל, מותר לתרום טסיות דם כל 48 שעות, אך לא יותר מ-12 ליטר בשנה בהתאם לנוהלי משרד הבריאות.

האם זה כואב?


תרומת דם אינה מכאיבה, וכך גם תרומת טסיות .חשים רק דקירה קטנה ברגע שהמחט מוחדרת לזרוע.

האם קיימות תופעות לוואי?

בתהליך זה נלקחות ממך רק טסיות דם ואילו שאר מרכיבי הדם מוחזרים לגופך .חלק מהתורמים מרגישים תחושת דיגדוג קלה לחומר מונע קרישת דם שמשתמשים בו בתהליך .תחושה זו ניתנת לטיפול באופן קל ומידי .ייתכן שתרגיש/י תחושה קלה של קור. אם כן, תודיע/י למתרים ותכוסה בשמיכה ויציעו לך שתייה חמה.

האם זה בטוח?


התהליך בטוח בהחלט ואין בו כדי להזיק לתורם .אנשים רבים נוטים לקשר תרומת דם עם פחד מהדבקה באיידס, אך אין כל קשר ואין שום סיכון, ציוד ההתרמה הוא חד-פעמי.

מדוע לתרום טסיות דם?


בכל פעם שאת/ה תורמ/ת דם, את/ה עוזר/ת למישהו .הדבר נכון גם לגבי תרומת טסיות דם. את/ה יכול/ה להיות בטוח/ה שתרומתך עוזרת לאדם עם בעיות מיוחדות .במילים אחרות – את/ה עוזר/ת בהצלת חיי אדם היש סיבה טובה מזו?

* המידע באדיבות אתר תורמי דם מתנדבים בישראל

חזרה

4 תגובות to “תרומת טסיות דם (טרומבוציטים)”

 1. מאת יעל:

  לק"י

  אני תרמתי כבר כמה פעמים וזה ממש בסדר. לא יותר מפחיד מתרומת דם רגילה, רק או יותר ארוך. וצריך לשתוות לפני ובמהלך התהליך הרבה מים (ואי אפשר ללכת לשירותים…).

 2. מאת ארנון:

  תודה על המידע
  שתי שאלות : מהיא בדיקת ההתאמה בין התרומה שלי לחולה ספציפי?
  מדוע בנק הדם לא מבקש מהתורמים שמגיעים לבדיקה זו לתרום בכל מקרה גם אם אין התאמה לחולה שאליו מיועדת התרומה???

 3. מאת שימי:

  היום תרמתי בפעם ה32 אני מרגיש תחושה כייפית ועזרה לזולת

 4. מאת שמואל:

  לאחר תרומת דם רגילה פנו אלי מבנק הדם ומזה 3 שנים אני תורם מדי חודש פלזמה או טרומבוציטים לפי הצורך, זמן ההתרמה הוא 1.5 -2 שעות ואין לו שום משמעות הרגשתית.

השארת תגובה

(נדרש)

(נדרש)


תשע × = 36

© 2010 תרומת דם להצלת חיים - http://www.trumatdam.co.il צוות האתר מודה לכם על כך שאתם עוזרים להציל חיים. Suffusion WordPress theme by Sayontan Sinha